Jste zde: Domácí stránka |
relaxtrebesin.cz > Naše služby > TABATA - kruhový trénink

TABATA - kruhový trénink

Co je TABATA ?

Je náročný intervalový kardiovaskulární trénink. Izumi Tabata je japonský lékař, podle kterého je cvičení pojmenováno a který přišel díky řadě pokusů s délkou intervalů cvičení a délkou intervalů odpočinků (2:1) ke zlepšení maximální aerobní kapacity o 14 % a zároveň ke zlepšení anaerobní kapacity o 28% .

Jak se cvičí TABATA KT ?

Pro začátečníky je počet stanovišť maximálně 5. Pro pokročilé je počet stanovišť 8. Na každém stanoviště v kruhovém tréninku se necvičí pouze jedna partie, ale je zapojeno více svalových partií najednou. Každé následující stanoviště procvičuje partie co nejdále vzdálené předešlým partiím. Díky tomu dochází k většímu energetickému výdaji na přesun krve do vzdálenějších partií. TABATA se cvičí na hudbu (http://tabatasongs.com)

V jakých intervalech se cvičí TABATA KT ?

Intervaly jsou 20.sec cvik – 10.sec přechod na další stanoviště – 20sec.cvik – 10.sec přechod …….. Jedno kolo má 5-8 stanovišť a počet kol 4 kola při 30.min.tréninku (začátečníci) , nebo 8 kol při 60.min.tréninku (pokročilý).

Jakou intenzitou se cvičí TABATA KT ?

Intenzita cvičení by se měla pohybovat mezi 80-90% své maximální síly a maximální rychlosti na každém stanovišti. Tu má každý jinou a proto může začít cvičit TABATU každý. Někdo začne s menším počtem cviků a kol, někdo s větším počtem. TABATA KT by se měla cvičit 3-4x týdně.

Co dělá s tělem TABATA KT ?

Zlepšuje kondici a výkonost, snižuje množství tělesného tuku na úkor svaloviny, zvyšuje kapacitu plic a zlepšuje kardiovaskulární systém.

CO je potřeba na cvičení TABATA KT ?

Sportovní oblečení, sportovní boty, ručník, pití a chuť potrápit tělo. Cvičení není lehké, ale účinky jsou znatelné již po měsíci cvičení !! Ke cvičení používáme vodní válec, medicinální míče, TRX pásy, různé zátěže a expandery, hurvínkovo kolečko a především vlastní tělo .